Guske zimovalice na jezeru Dubrava
Akumulacijsko jezero hidroelektrane Donja Dubrava stalno je zimovalište brojnih vrsta ptica vodenih staništa, a među njima i više vrsta gusaka. Njihova brojnost ovisi o sezoni (hladnoći zime i drugim faktorima) i kreće se od nekoliko stotina do preko desetak tisuća jedinki. Najbrojnije zimovalice u sezoni 2021./2022. bile su lisaste (Anser albifrons) i u mnogo manjem broju sive guske (Anser anser). To je najčešće tako, ali nije pravilo. Prateći ih na jezeru (njihovom noćilištu) i na ispaši u okolnim poljima, mogle su se u većim jatima lisastih opaziti i neke rijetke vrste gusaka.
Lisaste guske pri večernjem svjetlu (02. 2022.)
U veljači smo tako promatrali crvenovratu gusku (Branta ruficollis), gnjezdaricu arktičke tundre koja se u Panonskoj nizini pojavljuje kao malobrojna zimovalica. U jatu su bile dvije jedinke.
Crvenovrata guska (Branta ruficollis) (02. 2022.)
Druga zanimljivost među ovogodišnjim zimovalicama bila je bjelolica guska (Branta leucopsis). I ona gnijezdi na dalekom sjeveru - na arktičkim otocima i obalama (Grenland, Island, Baltik) - a kod nas se također pojavljuje kao vrlo rijetka zimovalica. S obzirom da je atraktivna uzgajivačima malih životinja, uvijek postoji mogućnost da su jedinke koje se sporadično pojavljuju u prirodi odbjegle od uzgajivača i da su s vremenom u prirodi 'podivljale'.
Bjelolica guska (Branta leucopsis) (02. 2022.)
Općenito, guske koje se u malom broju pojavljuju u našim krajevima često se pridruže većim jatima drugih vrsta gusaka, koje ih u pravilu prihvaćaju. Veće jato pruža veću sigurnost, lakše se pronalazi hrana i detektira predator (na tisuće očiju i ušiju pokriva sve smjerove potencijalne opasnosti). Mješovita jata u svijetu ptica nisu rijetkost.
Guske na ispaši u polju (02. 2022.)
Lisasta guska (Anser albifrons). Od sive guske (Anser anser) razlikuje se po crno ispruganim prsima i bijelim 'lisama' oko baze kljuna. Veličinom je nešto manja od sive guske. (02. 2022.)
Na jezeru Dubrava za sada je, prema mojim opažanjima, zabilježeno sedam vrsta gusaka: siva ili divlja guska (Anser anser), lisasta guska (Anser albifrons), guska glogovnjača (Anser fabalis) koja gnijezdi u tajgi (ssp. fabalis) i druga podvrsta, gnjezdarica tundre (ssp. rossicus, Anser serrirostris), te tri rijetke vrste – bjelolica guska (Branta leucopsis), crvenovrata guska (Branta ruficollis) i egipatska guska (Alopochen aegyptiaca), za koju se pretpostavlja da je odbjegla iz uzgoja. Osim njih, ponekad se među divljima nađe i koja odbjegla domaća guska (Anser anser domesticus).
Guska glogovnjača (Anser fabalis ssp. rossicus), gnjezdarica tundre koju na zimovanju susrećemo u manjem broju.
Siva guska (Anser anser) (02. 2017.)
Gusku glogovnjaču (Anser fabalis) najlakše je razlikovati po kljunu tamne baze s većom narančastom (ssp. fabalis) ili manjom crvenkastom (ssp. rossicus) mrljom. Doima se tamnijom od drugih 'sivih' gusaka. (23.11.2015.)
VIDEO: Jato lisastih gusaka diže se rano ujutro sa jezera i slijeće na okolne oranice. Prelog, 02.2022.
Odbjegla domaća guska pridružila se jatu sivih gusaka (01. 2016.)
Od svih navedenih vrsta, jedina lovna vrsta je guska glogovnjača (Anser fabalis). Ona je, kao zimovalica, od svih 'sivih' gusaka najrjeđa, što je još jedan od paradoksa lošeg zakonodavstva. Na temelju podataka sa zimskih prebrojavanja ptica vodenih staništa (IWC), pojavljuje se neredovito i u sve manjem broju. Siva guska (Anser anser) strogo je zaštićena, kao i sve ostale navedene vrste, dok je lisasta (Anser albifrons) zaštićena trajnim lovostajem.
To, međutim, nije dovoljno za sprječavanje krivolova na guske. U siječnju 2020. godine tako je na jezeru Dubrava kod Preloga, prilikom zimskog prebrojavanja ptica, zabilježen i dokumentiran krivolov u kojem je ubijena strogo zaštićena siva guska (Anser anser), a kao kolateralna žrtva stradao je i galeb klaukavac (Larus michahellis). Guska je preživjela prvi hitac, ali joj se lovac približio čamcem i ponovio kazneno djelo (Pogled u divljinu, XII. 2020., str. 53-56). Kao posljedica tog slučaja kartirano je sedam ilegalnih lovačkih čeka na jezeru, koje su suradnjom četiriju institucija u ožujku 2021. uklonjene. To je važan korak u zaštiti ptica na akumulaciji Dubrava i jedna od akcija kojom će se pticama omogućiti što mirnije zimovanje, koje je samo po sebi za ptice vrlo stresan period godine.
Jedna od uklonjenih lovačkih čeka okružena guskama (2020.)
Ptice zimovalice na zamrznutom jezeru (03.01.2017.)
13.02.2022.
Tekst i fotografije: Luka Hercigonja
Comments